A zöldeleségek tápanyagban gazdagok, amikre a nyulaknak szükségük van, víztartalmuk segíti az emésztésüket. Olvass tovább és tájékozódj, hogy milyen zöldeleségeket (zöldségeket, fűszernövényeket, gyümölcsöket) adhatsz teljes nyugodtsággal nyuszidnak. Ha érdekel, hogy ezekből mennyit vagy úgy általánosságban tudni szeretnéd a helyes adagokat, akkor kattints ide: Miből, mennyit?
A kiválasztás szempontjai:
• Ügyelj rá, hogy a választott gyümölcs vagy zöldség ne legyen nagy cukortartalmú (Pl. répa, alma, banán – ezekből csak max egy kisebb karikát kapjon)
• Ne tartalmazzon permetszert nyomokban se, ezek ellen az se segít, ha megmosod és mérgezés is lehet a vége! (Bio vagy biztos forrásból származzanak)
• Nem ajánlott a sima boltban kapható zöldségek és gyümölcsök vásárlása (Ki tudja, honnan van? Permetezett-e? Stb.)
• Az udvarról szedett füveket érdemes megmosni és oltás után ajánlott csak, de ne add neki vizesen, mert felpuffadhat tőle, várd meg míg megszárad! A legjobb, ha ültetsz neki magad búzafüvet, így legalább tudod, hogy semmilyen fertőzött állat nem mászkált rajta. Ne szedj füvet autóút vagy úttest mellől, mert ezek is szennyezettek káros anyagokkal.
Fokozatos hozzászoktatás 3 hónapos kor után:
Ha a nyuszid már elmúlt 3 hónapos, akkor elkezdheted apránként hozzászoktatni a zöldeleséghez. Ennek módja, hogy kiválasztasz egy zöldséget vagy bármilyen, fenti szempontoknak megfelelő gyümölcsöt, fűszernövényt és első nap adsz neki egy nagyon picit, maximum egy kis kockát. Figyeld a székletét, hogyan reagál rá. Ha elkezd lágyulni, akkor ne adj neki többet vagy csökkentsd a mennyiséget és kevesebbel folytasd a szoktatást. Jól reagál? Nincs hasmenése, széklet lágyulása? Akkor apránként növeld az adagot, de a végére ne ess túlzásokba sem. Így egy idő után az emésztése megszokja, hogy kap friss zöldeket is és nem lesz probléma.
TIPP! Ezt minden új zöldség vagy gyümölcsnél érdemes megcsinálni, mert ha valamitől hasmenése van, azt nem szabad neki adni!
Egyszerre csak egy félét kapjon, így biztosan fogod tudni, hogy melyik zöldség, gyümölcs okozza a hasmenést.
Szoktatás menete röviden: Minden nap adj neki egy fél karika répát és ha egy hét alatt sem lesz gond, székletváltozás, akkor növelheted a következő héten az adagot egy egész karikára, szintén egy hétig és így tovább. (A cukortartalom miatt nem szabad neki sokat adni sárgarépából.)
Miket adhatsz neki?
Zöldségek – Inkább csak jutalomként add neki.
Amit kaphat: édeskömény, csicsóka, cékla, spárga, rukkola, articsóka, galambbegy, sütőtök, borsóhüvely (borsót nem kaphat), cikória, petrezselyem, paszternák, édes paprika, reteklevél, répa, fehérrépa, uborka, zeller, cukkini, spenót
Fűszernövények – Szárítva vagy frissen is.
Amit kaphat: bazsalikom, cickafark, menta, tárkony, csalán, citromfű, fű, százszorszép, napraforgó, rózsa, lestyán, kapor, lóhere, rozmaring, kamilla, kömény, levendula, málnalevél, mezei zsálya, mogyorólevél, pitypang, útifű, ribizlilevél, tyúkhúr
Virágok – Szárítva vagy frissen is adhatsz belőlük
Amit kaphat: háromszínű ibolya, kamilla, liliomfélék, almafa, kardvirág, százszorszép, mustár, rózsa, napraforgó, jázmin, kerti körömvirág, akácvirág (a kéreg és a levél mérgező)
Gyümölcsök – Ritkán, hetente max kétszer vagy kis mennyiséget, MAGOK NÉLKÜL!
Amit kaphat: áfonya, alma, ananász, szeder, körte, banán, málna, szőlő, csipkebogyó, papaya, eper, görögdinnye, sárgadinnye, őszibarack
Ne adj neki: sárgabarackot, cseresznyét, citrusféléket, hagymát, aszalt gyümölcsöket, konzerves gyümölcsöket!
Tiltólistásak továbbá: dió (olajos magvak), bab, borsó (hüvelyesek) és a burgonya (túl sok keményítő).